dieta przy chorobach tarczycy

Tarczyca odpowiedzialna jest za regulację metabolizmu całego organizmu.

Dieta w chorobach tarczycy to tak zwana dieta tarczycowa. Ma na celu przede wszystkim zapobieganie niedoborom ważnych składników odżywczych oraz mineralnych. Do prawidłowego funkcjonowania tarczycy niezbędny jest jod, który można znaleźć w morskich rybach. Aby dieta w chorobach tarczycy skutecznie wspomagała proces leczenia niedoczynności lub nadczynności, musi się w niej znaleźć odpowiednia ilość białka.

Dieta w niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy objawia się niskim stężeniem hormonów produkowanych przez tarczycę. Spowalnia przemiana materii, co prowadzi do nadwagi, a z czasem staje się przyczyną otyłości. Pojawiają się również charakterystyczne objawy tj. ospałość, apatia, nadmierne pocenie się.
W diecie powinny znaleźć się ryby morskie które są źródłem jodu, chude mięso drobiowe, a także chudy nabiał i napoje mleczne (maślanka, jogurt naturalny). W diecie nie powinno zabraknąć składników mineralnych, których niedobór zaburza prawidłowe funkcjonowanie organizmu, czyli żelaza, magnezu, selenu, potasu i cynku. Przy niedoborach selenu i żelaza może wystąpić nieprawidłowa przemiana hormonów do ich aktywnych form.

Dieta w nadczynności tarczycy

Nadczynność tarczycy to zaburzenie które polega na nadmiernej produkcji hormonów tarczycy: trójjodotyroniny i tyroksyny. Objawami nadczynności jest zwiększona przemiana materii, chudnięcie, kołatanie serca, rozdrażnienie, biegunki. Osobom z nadczynnością tarczycy zaleca się dietę wysokokaloryczną by uniknąć niedożywienia ze względu na zwiększoną przemianę materii lub normokaloryczną w przypadku hormonalnego wyrównania nadczynności.

Twój plan dietetyczny zawiera:

  • szczegółowo opisaną bazę przepisów - dania do wyboru
  • wyliczenia kalorii i makroskładników
  • opis zasad i zaleceń do stosowania
  • kompletną listę zakupów
  • tylko proste, szybkie posiłki skomponowane z ogólnodostępnych produktów
  • jest elastyczny - każdy produkt możesz wymieniać na inny
  • możliwa jest korekta w trakcie współpracy

PLANY DIETETYCZNE I TRENINGOWE

WYBIERZ PAKIET DLA SIEBIE

Plan 1 miesiąc

Dieta

69,99 zł

NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANY

Plan 3 miesiące

Dieta

159,99 zł

Plan 6 miesięcy

Dieta

249,99 zł

Plan 1 miesiąc

Dieta dla par / dla 2 osób

119,99 zł

NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANY

Plan 3 miesiące

Dieta dla par / dla 2 osób

249,99 zł

Plan 6 miesięcy

Dieta dla par / dla 2 osób

399,99 zł